Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Zespół Bioceramiczny AGH ze złotym medalem w Genewie

Na zdjęciu mgr inż. Piotr Pańtak z medalem i dyplomami w dłoniach pozuje do zdjęcia na tle ścianki promocyjnej Geneva Inventions.

Zespół Bioceramiczny AGH ze złotym medalem w Genewie

Zespół Bioceramiczny AGH wrócił z 49. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków – International Exhibition of Inventions, która odbyła się w Genewie, z prestiżowym złotym medalem w kategorii „Medicine – Surgery – Orthopaedics – Material for disabled”. Uznanie jury zyskały dwa rozwiązania dotyczące sposobów otrzymywania nowoczesnych materiałów kościozastępczych w formie hybrydowych granul.

Prezentowane innowacje z AGH zdobyły również nagrodę specjalną od The First Institute of Researchers and Inventors za najlepszy wynalazek.

Twórcami nagrodzonych rozwiązań są: kierująca Zespołem Bioceramicznym AGH dr hab. inż. Aneta Zima, prof. AGH oraz mgr inż. Piotr Pańtak i dr inż. Joanna Czechowska. Zespół działa na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Opracowane sposoby wytwarzania bioaktywnych i biozgodnych materiałów implantacyjnych w postaci samoformujących się granul przyczynią się do poprawy jakości życia pacjentów z ubytkami tkanki kostnej, powstałymi na skutek wypadków lub chorób. Docenione na wystawie rozwiązania, które opisywaliśmy na naszych łamach w jednym z artykułów, pozwalają na łatwy i skuteczny sposób modyfikowania właściwości biomateriałów poprzez wprowadzanie aktywnych biologicznie substancji, na przykład o działaniu antybakteryjnym, leków czy też modyfikatorów silanowych. Zespół realizuje również prace badawcze związane ze szkło-ceramiką. Zajmuje się nimi obecnie doktorantka mgr inż. Kinga Kowalska.

Na wystawie w Genewie Zespół Bioceramicznym AGH reprezentował mgr inż. Piotr Pańtak, doktorant w Katedrze Ceramiki i Materiałów Ogniotrwałych AGH. Młody naukowiec jest laureatem tegorocznej edycji konkursu Student-Wynalazca, w którym udział w Geneva Inventions stanowił nagrodę.

Doktorant przedstawił wynalazki między innymi Patrycji Czubkowskiej – zastępczyni prezesa Urzędu Patentowego RP oraz Zbigniewowi Czechowi – ambasadorowi i stałemu przedstawicielowi RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie. Z wynalazkiem zapoznał się także prof. Habip Asan, dyrektor generalny Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO).

Stopka